Karczma Pod Strzechom

ZASMAKUJ W BESKIDACH

Będąc w Beskidach, odwiedź Szczyrk...

Szczyrk to znana, górska miejscowość położona w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasto znajduje się na południe od Bielska-Białej, północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca. Szczyrk wraz z Wisłą, Brenną, Ustroniem i Istebną tworzą tak zwaną Beskidzką Piątkę, która zajmuje się promowaniem walorów piękna Beskidu Śląskiego.

Szczyrk to wręcz wymarzone miejsce do uprawiania pieszej i rowerowej turystyki, a w zimie narciarstwa. Jeśli wolisz pozostać w mieście, możesz odwiedzić interesujące miejsca i zakosztować w lokalnej kuchni. Przyjrzyjmy się bliżej kilku największym atrakcjom Szczyrku. 

01.

Skrzyczne w Szczyrku

Planując wypoczynek w tym mieście, na liście miejsc do odwiedzenia koniecznie zaznacz Skrzyczne. Jest to najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim. Jego wysokość wynosi 1257 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski. Z centrum miasta prowadzi na niego niebieski i zielony szlak pieszy. Przy czym ten pierwszy jest szybszy.

Czy można łatwiej dostać się na szczyt? Oczywiście. Przez cały rok możesz skorzystać z nowoczesnej kolejki składającej się z 4-osobowych kanap. Latem uwielbiana jest przez turystów pieszych, a zimą przez narciarzy, szusujących po stokach. Składa się z 2 odcinków. Pierwszy łączy centrum Szczyrku z Jaworzyną. Drugi z Jaworzyny wywozi turystów na sam szczyt Skrzycznego.

Kiedy znajdziesz się na szczycie góry, możesz odpocząć w restauracji. Możesz też podziwiać panoramę Beskidów, jaka rozpościera się z punktu widokowego.

02.

Klimczok w Szczyrku

Klimczok to kolejny znany i uwielbiany przez turystów szczyt w Beskidzie Śląskim. Zdobywanie Klimczoka, możesz rozpocząć w Szczyrku, odnajdując szlak zielony lub niebieski. Obydwa gwarantują malownicze widoki.

03.

Sanktuarium "Na górce"

Wspominam teraz o Sanktuarium "Na górce" czyli Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku, ponieważ znajduje się przy niebieskim szlaku na Klimczok na wysokości 670 m n.p.m. Upamiętnia słynne w okolicy Objawienia Matki Bożej, która w 1894 roku odwiedzała 12 letnią Julianę Pezdę i zachęcała ją do modlitwy różańcowej. Również z placu rozciąga się wspaniała panorama miasta i pasm górskich. Zaś spragniony podróżnik może nabrać wody ze źródełka, znajdującego się w grocie za świątynią.

Oprócz trzech najciekawszych miejsc warto wymienić pozostałe atrakcje, które możesz zwiedzić planując wakacje w Szczyrku. Należą do nich: Sanktuarium św. Jakuba, Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż), kompleks skoczni Skalite, ścieżka nad Żylicą i wiele innych.

Noclegi w Szczyrku

Czy trudno o noclegi w Szczyrku? W okresie letnich wakacji i zimowych ferii z pewnością trzeba się trochę natrudzić, żeby znaleźć odpowiadający nam nocleg. Miejscowość jest popularna wśród polskich, a nawet zagranicznych turystów. Warto wcześniej zaplanować sobie pobyt w Szczyrku i samemu odkryć jego atrakcje.

Zobacz również: Domki całoroczne